ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ Π.Ι.Κ.Π.Α. ΒΟΥΛΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ Π.Ι.Κ.Π.Α. ΒΟΥΛΑΣ: ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024, ομάδα μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης, μαζί με εκπροσώπους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου (την κα Ασπ. Αγγέλου, την κα Αικ. Κυπραίου και τον κ. Π. Νταντούμη) επισκέφθηκαν το Παράρτημα Αποθεραπείας & Αποκατάστασης Παιδιών με Αναπηρία Βούλας και είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν και να μοιραστούν σκέψεις, συναισθήματα και εμπειρίες με τα παιδιά (Α.με.Α) της δομής. Οι μαθητές/τριές μας τούς πρόσφεραν ως δώρο διάφορα υλικά χειροτεχνίας και τα παιδιά της δομής έφτιαξαν όλα μαζί και τους χάρισαν μία μεγάλη κάρτα με ευχές για το Πάσχα, την οποία διακόσμησαν με υπέροχες ζωγραφιές!!!

Μετά από τη συγκινητική αυτή εμπειρία οι μαθητές/τριές μας επέστρεψαν στο σχολείο με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα πλουσιότεροι σε συναισθήματα!

Δράσεις σαν κι αυτή όχι μόνο καλλιεργούν την ενσυναίσθηση και ευαισθητοποιούν τους εφήβους, αλλά αποτελούν και ένα πολύτιμο βιωματικό μάθημα ανθρωπισμού και ενεργού πολιτειότητας!

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την όμορφη αυτή δράση!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του σχολείου

ΠΙΚΠΑ 1