ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στις 23 Ιανουαρίου 2024, ημέρα Τρίτη, επισκέφθηκε το σχολείο μας, μετά από πρόσκληση της κας Αναστασιάδου Σοφίας, καθηγήτριας Γαλλικής Γλώσσας του σχολείου μας, ο παγκοσμίου φήμης πρώην προπονητής και καλαθοσφαιριστής, κ. Δημήτρης Παπανικολάου, ο οποίος συζήτησε επί μία ώρα με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης για την αποδοχή της διαφορετικότητας, χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα την προσωπική του εξέλιξη και εμπειρία. Επιπλέον αναφέρθηκε τόσο στον αθλητισμό όσο και στον πρωταθλητισμό τονίζοντας τη διαφορά των δύο εννοιών όσο και την ανάγκη της «διά βίου μάθησης» για όλους. Κάποια από τα βασικά μότο του ήταν: ¨Γίνε ανθρώπος με αξίες και μετά με επιτυχίες!», «Όλοι μοναδικοί, όλοι ίσοι»!

Τον ευχαριστούμε θερμά, γιατί ενέπνευσε στα παιδιά την αγάπη για τα αληθινά ιδεώδη και τις αξίες όχι μόνο του αθλητισμού αλλά και της ανθρωπιστικής παιδείας.

Δευτέρα, Μάιος 13, 2024