ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

«Τη γλώσσα μού έδωσαν ελληνική·

το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου»

Οδυσσέας Ελύτης, ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

Την Πέμπτη, 15/02/2024 και την Παρασκευή, 16/02/2024, στο πλαίσιο των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας (9 Φεβρουαρίου), οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία, στη διάρκεια μιας διδακτικής ώρας, να ενημερωθούν από τους/τις φιλολόγους καθηγητές/τριές τους για την Ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας και να συζητήσουν πάνω στο θέμα,

Επιπλέον, στις 15/02/2024, οι μαθητές και μαθήτριες του Α1 είχαν τη χαρά να γίνουν μικροί δημοσιογράφοι και να πάρουν διαδικτυακή συνέντευξη από τους εξαιρετικούς δημοσιογράφους της ΕΡΤ Μίνα Ράλλη και Προκόπη Αγγελόπουλο. Τους ευχαριστούμε πολύ και τους δύο για την προθυμία τους να συμμετάσχουν σε αυτή τη δράση και να λύσουν τις απορίες των παιδιών σχετικά με το επάγγελμα του δημοσιογράφου υπογραμμίζοντας τη σπουδαιότητα της Ελληνικής Γλώσσας όχι μόνο για εμάς τους Έλληνες αλλά και για όλο τονκόσμο!

Η πρωτοβουλία για την άψογη οργάνωση και υλοποίηση της δράσης ανήκει στην καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας, κα Αναστασιάδου Σοφία. Η δράση είχε μεγάλη επιτυχία και όπως χαρακτηριστικά ανέφερε και η ίδια: «Σύντομα, θα δημοσιευθεί απόσπασμα της συνέντευξης στη σχολική μας εφημερίδα αλλά και στο EuropeanSchoolRadio! Μείνετε συντονισμένοι!».

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες που συμμετείχαν στη δράση - αφιέρωμα για την Ελληνική Γλώσσα, γιατί η γλώσσα μας είναι το «σπίτι»μας!

«Η γλώσσα είναι ο οίκος του Είναι. Στην κατοικία της ζει ο Άνθρωπος»

Μ. Χαιντεγκερ, Επιστολή για τον Ανθρωπισμό, 1946

Παρασκευή, Μάρτιος 29, 2024