3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ «ΗΡΟΔΟΤΟΣ»

ΣΤΟ 3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΑ

Picture1

Το 5ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης – «Ηρόδοτος», συμμετείχε στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο, που διεξήχθη στην Πράγα από την 1η έως την 5η Μαρτίου 2024, με 45 μαθητές και μαθήτριες, που εκπόνησαν εργασίες σε θέματα βασισμένα στον πολιτισμό και την επιστήμη.

Picture2

Το σχολείο έλαβε μέρος στην πρωινή συνεδρία του Σαββάτου στις 02.03.2024. Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά παρουσίασαν δύο διαφορετικές δημιουργίες. Η πρώτη ομάδα συμμετείχε στην έκθεση του Συνεδρίου με την κατασκευή μιας ευφάνταστης αφίσας με θέμα χορούς που ανήκουν στην άυλη πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδας: Γενίτσαροι και Μπούλες της Νάουσας, Τσακώνικος, Στειακός, Μάηδες του Πηλίου και Ικαριώρικος.

Picture3

Η δεύτερη ομάδα παρουσίασε ένα θεατρικό δρώμενο-debate ανάμεσα σε αλχημιστές και σύγχρονους επιστήμονες.Στην καρδιά της Πράγας, οι δύο αυτοί κόσμοι αντιπαρατέθηκαν, αλλά και συνδυάστηκαν. Αλχημεία και επιστήμη, παρελθόν και παρόν, αόρατο και χειροπιαστό, όλα ενώθηκαν σε έναν υπέροχο χορό μαγείας και γνώσης.

Picture4

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συνεργάστηκαν με ιδιαίτερο ζήλο και προθυμία με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Αναστασιάδου Σοφία, κ. Μάρκου Κατερίνα, κ. Βαλατσού Ελένη και κ. Οικονομοπούλου Παναγιώτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι χειροκροτήθηκαν θερμά από τους παρευρισκομένους και έλαβαν τα συγχαρητήρια από τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής, τόσο για το περιεχόμενο, όσο και για την αισθητική των παρουσιάσεών τους. Παρακολούθησαν, επίσης, με σεβασμό και προσοχή τις εργασίες των υπόλοιπων σχολείων που συμμετείχαν στην ίδια συνεδρία.

Με την πεποίθηση ότι η συμμετοχή σχολείων σε διεθνείς δράσεις βοηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους, να συνεργαστούν, να κοινωνικοποιηθούν, καταπολεμώντας τα στερεότυπα και τις κάθε είδους διακρίσεις ευελπιστούμε πως το σχολείο μας θα έχει και άλλες τέτοιες ευκαιρίες στο μέλλον.

Παρασκευή, Απρίλιος 19, 2024