ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

6 ΜΑΡΤΙΟΥ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

"Γιάννης Χ = Χenos", από το Θέατρο ΤΟΠΟΣ ΑΛΛΟΥ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Με αφορμή τον εορτασμό της πανελλήνιας σχολικής ημέρας κατά της βίας στο σχολείο και στο πλαίσιο των ενδεδειγμένων δράσεων που προτείνει το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α, ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του σχολείου αποφάσισαν να παρουσιαστούν στον σχολικό μας χώρο δύο διαδοχικές διαδραστικές θεατρικές παραστάσεις, με τίτλο: "Γιάννης Χ = Χenos", βασισμένες στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού (Βullying), τη βία και τη "διαφορετικότητα" εν γένει από τον θίασο του θεάτρου ΤΟΠΟΣ ΑΛΛΟΥ,την Παρασκευή, 8/3/2024 και ώρα 10.00 – 13.20.

Η παράσταση φέρνει στο φως τα αίτια και τα χαρακτηριστικά των συμπεριφορών του «θύματος» και του «θύτη». Έτσι τα παιδιά μέσα από το θέατρο παρακολουθούν και αναγνωρίζουν συμπεριφορές και χαρακτήρες και επί πλέον καλούνται να πάρουν θέση και να κρατήσουν αποστάσεις από το φαινόμενο.

theatro1

Κείμενο/Σκηνοθεσία ΝΙΚΟΣ ΚΑΜΤΣΗΣ Σκηνικό/κοστούμια ΜΙΚΑ ΠΑΝΑΓΟΥ Σχεδιασμός πρωτότυπων βιντεοπροβολών ΝΙΚΟΣ ΚΑΜΤΣΗΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΟΥΚΟΥΒΕΛΑΣ Σχεδιασμός ειδικών φωτισμών και ήχου ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΕΡΒΑΣ Μουσική ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΡΙΤΑΤΟΣ Παίζουν: Σπύρος Ξένος (ηθοποιός), Θεόδωρος Ελευθεριάδης (ηθοποιός) Γιάννης Ζέρβας (ηθοποιός, θεατρολόγος) Τατιάνα Άρκου (ηθοποιός, φιλόλογος), Ναταλία Φλουρή (ηθοποιός, τραγουδίστρια) και ο Σκηνοθέτης Νίκος Καμτσής σε ρόλο αφηγητή και συντονιστή της διάδρασης - συζήτησης με το κοινό. Στις βιντεοπροβολές συμμετέχουν οι ηθοποιοί ΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣΤΕΡΓΙΟΣ

theatro2

Σε συνέχεια της παράστασης το Θέατρο θα παραδώσει στο σχολείο μας σε ηλεκτρονική μορφή, ένα εγχειρίδιο ως συνοδευτικό υλικό, προϊόν έρευνας και συλλογικής μελέτης του Ερευνητικού μας κέντρου (ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΛΑΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ), έμπειρων ψυχολόγων, σχολικών συμβούλων, εκπαιδευτικών και κοινωνικών λειτουργών, καθώς και της μακρόχρονης εμπειρίας της ίδιας της παράστασης σε σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Τρίτη, Απρίλιος 16, 2024