ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ 5ους ΑΓΩΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

Την Κυριακή, 7 Απριλίου 11 μαθητές από τον Όμιλο Ρητορικής του σχολείου μας συμμετείχαν στους 5ους Μαθητικούς Αγώνες Δημιουργικού Λόγου στο 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου. Τους αγώνες συνδιοργάνωσε η Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση με το 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου, με την υποστήριξη της ΔΔΕ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και υπό την αιγίδα του Δήμου Ασπροπύργου.

ΑΦΙΣΑ 5ΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΔΗΜ. ΛΟΓΟΥ

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 67 σχολεία, 320 μαθητές και μαθήτριες Γυμνάσιου και Α΄ Λυκείου δια ζώσης και 40 διαδικτυακές συμμετοχές από πόλεις της Ελλάδας αλλά και από ελληνικά σχολεία των Βρυξελλών και του Παρισιού. Οι μαθητές/τριές μας είχαν μια πολύ καλή παρουσία στα αγωνίσματα της Εκφραστικής Ανάγνωσης, του Αυθόρμητου Λόγου και του Ομαδικού Αυτοσχεδιασμού.

Η διευθύντρια Γκόνου Ελένη και η καθηγήτρια Αναστασιάδου Σοφία συνόδευσαν τους μαθητές/τριες και συνέβαλαν ως κριτές στους Αγώνες.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την ενασχόλησή τους με την καλλιέργεια του προφορικού λόγου, το θάρρος και την αγωνιστικότητά τους!

logoy1

logoy2

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΒΙΝΤΕΟ)

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ 5ΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

Στο πλαίσιο των 5ων Μαθητικών Αγώνων Δημιουργικού Λόγου, που συνδιοργάνωσε η Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση με το 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου, ο Όμιλος Ρητορικής του σχολείου μας μαζί με άλλους 4 Ομίλους Ρητορικής άλλων σχολείων, του 2ου Γ/σιου Κω, του 3ου Γ/σιου Ασπροπύργου, του 3ου Γ/σιου Αμαρουσίου και του 8ου Γ/σιου Αμαρουσίου, συνεργάστηκαν διαδικτυακά, με την υποστήριξη των υπεύθυνων καθηγητριών τους, κ.κ. Χρύσας Μακρή, Χρ. Ντεμίρη, Βίλμας Καλογεροπούλου και Ελ. Γκόνου, συνέθεσαν ένα βίντεο αφιερωμένο στην ελληνική γλώσσα.

Το βίντεο αυτό αναφέρεται στο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη, «Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική». Το μοντάζ και τη μουσική επένδυση έκανε ο μαθητής της Β΄ τάξης του σχολείου μας, Αντώνης Ζαφειρόπουλος. Ήταν μία υπέροχη διασχολική συνεργασία, η οποία πραγματοποιήθηκε σε διάστημα μίας μόλις εβδομάδας!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμβολή τους και ιδιαίτερα στον Αντώνη, που κατάφερε να οργανώσει το υλικό και να συνθέσει το βίντεο, το οποίο μπορείτε να βρείτε στον σύνδεσμο:

Πέμπτη, Απρίλιος 25, 2024