ΕΠΕΙΓΟΝ-ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ TABLET ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ

Το Υπουργείο Παιδείας, στο πλαίσιο του έργου «Προμήθεια Φορητών Ηλεκτρονικών Συσκευών (Tablet), για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση σε σχολικές μονάδες των περιφερειακών διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης Ηπείρου, Νοτίου Αιγαίου και των Διευθύνσεων Α/θμιας & Β/θμιας εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής», έχει ξεκινήσει την παράδοση tablets σε σχολεία από 12/11/2020.

Για το σχολείο μας, προβλέπεται η παράδοση 5 tablets το επόμενο χρονικό διάστημα. Μαζί με άλλα 2 tablets που έχουν διατεθεί τον Ιούνιο 2020, το σχολείο θα μπορούσε να διαθέσει για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης των μαθητών/τριών, 7 tablets.

Τα κριτήρια για την παράδοση/παραλαβή των φορητών συσκευών, καθορίζονται με τις με αρ. πρωτ. Φ8/46284/Δ4/14- 4-2020 και με αρ. πρωτ. 151977/ΓΔ4/7-11-2020 αποφάσεις του ΥΠΑΙΘ. Σύμφωνα με τις παραπάνω, η απόφαση διάθεσης των συσκευών θα λαμβάνεται με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως, το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, ή ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης.

Τα tablets θα παραχωρηθούν με τη διαδικασία του δανεισμού. Κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής, ο παραλήπτης (γονέας/κηδεμόνας)  θα υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποίαν θα αναφέρει ρητά ότι παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή και αναλαμβάνει  την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι για τους οποίους του παραχωρήθηκε η χρήση της ή οποτεδήποτε του ζητηθεί, και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο ή αντικατάσταση της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία την παρέλαβε.

Ενόψει αυτής της προοπτικής, σας παρακαλούμε πολύ, όσοι ενδιαφέρεστε, να συμπληρώσετε τη φόρμα "ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ" που θα βρείτε στο σύνδεσμο https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfskKu-KpQNmG3Y-NaJ9eXErf3KgoRG5HLdsbTplL3V2wHvEg/viewform?usp=sf_link, μέχρι τη Δευτέρα 23/11/2020 και ώρα 24:00.

Οι αιτήσεις  θα παραμείνουν  εμπιστευτικές και θα τις διαχειριστεί η Διεύθυνση του σχολείου. Το αίτημα θα γίνει αποκλειστικά από τους γονείς και για την απόφαση δανεισμού θα εκφράσει άποψη  και ο Σύλλογος Διδασκόντων.

Τρίτη, Απρίλιος 16, 2024